Jak dbać o wzrok – poradnik

badanie wzroku

Jak dbać o wzrok? To pytanie codziennie zadają sobie tysiące Polaków. W dbaniu o wzrok pomagają lekarze specjaliści. Poza gabinetami okulistycznymi na fachową pomoc w dbaniu o wzrok możemy liczyć w salonach optycznych. W dużych miastach takich jak Karków oraz nieco mniejszych, których przykładem może być Bydgoszcz znajdziemy wiele poradni, salonów optycznych, a także lekarzy okulistów, którzy pomogą nam dbać o cenny dar widzenia. 

Okulary korekcyjne – dobór

OKULARY KOREKCYJNEZakup okularów korekcyjnych jest dla niektórych wyrokiem lecz wiele osób na ten dzień czeka z utęsknieniem. Odpowiednie dobranie okularów korekcyjnych jest bardzo ważne, gdyż to od nich zależy jakość naszego widzenia. Wybór szkieł zazwyczaj nie należy do naszych obowiązków, ponieważ to lekarza specjalista po odbytym badaniu, stwierdza jakie byłyby dla nas najkorzystniejsze oraz wie jaką mamy wadę wzroku i jak ją skorygować. Szkła jednak potrzebują oprawek. Doboru oprawek powinniśmy dokonać z pomocą bliskiej nam osoby lub lekarza okulisty. Według www.mp.pl dobre oprawki okularów korekcyjnych oprócz oprawy szkieł, które poprawiają jakość widzenia powinny pasować do kształtu twarzy. Kolor odpowiednio dobrany zapewnia spójność z temperamentem oraz typem urody danej osoby.

  • Każdemu człowiekowi pasuje inny typ okularów.
  • Każdy ma inny kształt twarzy oraz typ urody.
  • Wybór oprawek zależy od osobistych upodobań oraz gustu.
  • Każdy powinien wybrać takie oprawki, jakie mu pasują.

Okulary nie tylko poprawiają jakość widzenia, wygląd lecz również są niezbędnym modnym dodatkiem naszych codziennych stylizacji. Popularne okulary potocznie zwane „zerówkami”skradły serca wielu stylistów mody. Jednak po co nosić okulary, gdy ich nie potrzebujemy? To jednak może być otuchą dla osób noszących okulary korekcyjne. Jakie typy okularów istnieją na rynku, które mogą stanowić dodatek do stylizacji.

Typ oprawek

Wygląd oprawek

Pełne

Są to klasyczne, eleganckie oprawki, które grają dominującą rolę na twarzy i mogą podkreślić temperament danej osoby. Gwarantują najlepsza ochronę szkieł

Plastikowe

Wykonane z tworzywa sztucznego, dostępne w wielu szerokościach oraz kolorów. Potrafią mieć niezwykły design, dla odważnych osób

Metalowe

Są niezwykle lekkie i cienkie. Stwarzają poczucie komfortu, jak i niekiedy pozwalają zapomnieć, iż mamy je założone.

Półramkowe

Są kompromisem między oprawkami pełnymi, a bezramkowymi. Nie posiadają dolnej bądź górnej krawędzi oprawki.

Bezramkowe

Jest to najdyskretniejszy typ okularów znajdujący się obecnie w sprzedaży. Występują w wersji metalowej oraz tytanowej

Badanie wzroku – przebieg

badanie wzrokuBadanie wzroku nie jest niczym nadzwyczajnym. Wystarczy przyjść na wizytę do okulisty lub sklepu optycznego, w którym zazwyczaj także pracuje lekarz i badania przeprowadza nieodpłatnie. W Bydgoszczy jest kilka takich sklepów optycznych. Badanie rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu w celu dowiedzenia się o przyczynach zgłoszenia, dolegliwościach takich jak na przykład pieczenie oczu lub łzawienie, przebytych urazach, operacjach gałki ocznej. Lekarz powinien zapytać także o ewentualną wadę wzroku, jeżeli jesteśmy jego pacjentem po raz pierwszy. Ważnym aspektem jest dowiedzenie się, czy w rodzinie są osoby chorujące na jaskrę, zaćmę lub choroby uwarunkowane genetycznie. Gdy wywiad dobiegnie końca następną czynnością jest pomiar ciśnienia oka, ocena oczodołów oraz wielkości i ruchomości gałki ocznej. W badaniu przedmiotowym badana jest również ostrość i pole widzenia oraz jakość widzenia barw. Badanie wzroku w dużych miastach jak Kraków jest bardziej popularne i częściej praktykowane niż w małych miejscowościach bądź wsiach.

Miejscem gdzie kupimy okulary jest salon optyczny

SALON OPTYCZNYWszelkie salony optyczne w swojej ofercie posiadają niezliczone ilości oprawek poczynając od oprawek dziecięcych poprzez plastikowe, aż po oprawki od znanych projektantów, które mają wysokiej klasy design. Na portalu www.gazeta-optyka.pl możemy się dowiedzieć, że salon optyczny prócz wyposażenia jest miejscem zatrudnienia dla wielu lekarzy optyków, którzy są tam by nam pomagać w wielu kwestiach. Również w kwestii doboru idealnych oprawek. W Krakowie oraz w Bydgoszczy znajduje się wiele salonów optycznych różnych marek, do których możemy udać się by zacząć lub kontynuować dbanie o wzrok.

Okulista – jak wybrać właściwego?

OKULISTANa samym początku powinniśmy pamiętać, aby nasz okulista znajdował się na liście lekarzy, którzy posiadają ubezpieczenie. W tym przypadku nasze leczenie będzie finansowane w całości lub dofinansowane. Wadą wizyt refundowanych jest to, iż zazwyczaj trzeba na nie długo czekać. Większość ludzi wybiera prywatne kliniki i przychodnie okulistyczne. Więc jak wybrać dobrego, prywatnego lekarza specjalistę? Dobrą wskazówką mówiąca o tym, czy nasz lekarz ma wysokie kwalifikacje są dyplomy na ścianie jego gabinetu oraz rekomendacje innych pacjentów. Pytanie znajomych i rodziny o opinie jest dobrą metodą szukania idealnego okulisty.

Podsumowując

Wizyty w salonach optycznych motywowane są najczęściej chęcią zbadania wzroku w celu dowiedzenia się o postępującej wadzie lub ewentualnych chorobach. Podczas wizyty zostanie zbadany nasz wzrok oraz będziemy mogli dobrać odpowiednie dla nas oprawki. Przy tych czynnościach towarzyszyć nam będzie pracownik salonu lub lekarz okulista, którego wybierzemy na podstawie rekomendacji, własnych doświadczeń oraz ocen innych pacjentów. Dobór oprawek to ważna część pobytu w salonie. Ich odpowiedni wybór jest istotny, ponieważ będziemy je nosić na najbardziej widocznej części naszego ciała.

One thought on “Jak dbać o wzrok – poradnik

  1. Wzrok jest bardzo ważny! Dlatego jeśli mamy dobry, to i tak należy o niego dbać aby nie psuł się on nam w szybki sposób. Niestety ale spędzamy godziny przed ekranem, który nie jest dobrze zabezpieczony. Do tego zanieczyszczenia w powietrzu. W obecnych czasach chyba każdy z nas w końcu jest skazany na okulary.

Dodaj komentarz