Folie w ogrodnictwie

 

Wiele osób, mieszkających na obrzeżach miast lub zupełnie z dala od miejskich aglomeracji, zajmuje się w mniejszym lub większym stopniu hodowlą różnego rodzaju roślin. Im większy mam ogródek wokół domu, tym większe daje nam on możliwości. Co prawda większość osób będzie hodować roślin na własny użytek, jednak są też ogrodnicy, którzy z tego się utrzymują. Sprzedają oni wyhodowane przez siebie warzywa, owoce, a także kwiaty, na które największy popyt jest wiosną i latem.

Tunel do uprawy roślin

folie tuneloweOgrodnictwo dla jednych może być czystą pasją, dla innych, zaś, możliwością zarobku, związaną z dosyć ciężką pracą. Sezon ogrodniczy rozpoczyna się wiosną i kończy późną jesienią. To w tym czasie mamy najwięcej pracy, związanej z sianiem roślin, ich pielęgnacją, a także sprzedażą, jeżeli chcemy na roślinach zarabiać. Poza warzywami i owocami, bardzo duży popyt mają na rynku kwiaty. Ludzie kupują je na swoje balkony, tarasy, a także do swoich domów i ogrodów. Żeby jednak profesjonalnie hodować kwiaty, musimy stworzyć im odpowiednie warunki. Do tego niezbędne okazują się folie tunelowe, które utrzymują odpowiednią temperaturę i wilgotność. Na rynku istnieje dosyć duży wybór folii, zarówno jak chodzi o ich wielkość, jak i o to, z jakiego materiału są wykonane. Tak naprawdę każda uprawa wymaga stworzenia nieco innego mikroklimatu, dlatego wybór tuneli foliowych będzie zależał przede wszystkim od tego, co chcemy wyhodować. Możemy więc wybierać wśród niskich, jak i wysokich tuneli o różnym stopniu transparentności. Małe tunele wykorzystuje się do prywatnych upraw na własne potrzeby. Wiele osób uprawia w nich pomidory, papryki, a także truskawki. Folie naciągane są na specjalne stelaże. Największe tunele spotkać można na dużych, profesjonalnych hodowlach, gdzie często taki foliowy tunel posiada możliwość częściowego otwarcia dachu, w celu zapewnienia odpowiedniego przewiewu.

Sukces w hodowli wielu roślin, bez względu na to, czy uprawiamy je w celach zarobkowych czy tylko na własny użytek, wymaga często użycia specjalnych folii ogrodniczych. Są to różnej wielkości tunele, które pozwalają nam stworzyć w ich wnętrzu pewien mikroklimat, niezbędny do prawidłowego wzrostu różnego rodzaju roślin. Tunele z folii mogą mieć różne rozmiary, od bardzo małych, po ogromne.