Nowoczesne obiekty mieszkalne są wyposażone w dodatkowe instalacje, które mają zwiększyć komfort użytkowników. W tym celu wykorzystywane są układy sterowania różnymi procesami, które zwiększają w znacznym stopniu wygodę osób zamieszkujących dany obiekt. Korzyści określające zastosowanie nowoczesnych technologii w budynkach to między innymi: dostępność, łatwość użycia, niezawodność, elastyczność, długi czas działania, współdziałanie czy rozwój.
Inteligentny budynek wymaga rozwiązań automatyki
Warto dodać, że automatyka budowlana, która sprawia, że budynek można określić mianem inteligentnego to na przykład: czujniki i detektory, zintegrowany system zarządzania urządzeniami wykonawczymi oraz układy transmisji danych. Do automatyki budynkowej można zaliczyć następujące podsystemy: sterowania zasilaniem, sterowania instalacjami ogrzewania, pogodowy, przeciwpożarowy, alarmowy i monitoringu, kontroli dostępu czy teleinformatyczny. Przykładowym wykorzystaniem wyżej wymienionych systemów może być chociażby sterowanie roletami w zależności od zewnętrznych warunków atmosferycznych. System ten jest zintegrowany z oświetleniem zewnętrznym, które załącza się w momencie niewystarczającego natężenia oświetlenia z zewnątrz. Kolejnym przykładem rozwiązań automatyki budowlanej może być chociażby sterowanie bramą garażową czy wjazdową.
Podczas zbliżania się pojazdu do bramy jest ona otwierana. Po wjeździe samochodu jest ona zamykana. Jednocześnie wykonywane są dodatkowe czynności takie jak chociażby sterowanie oświetleniem, które sygnalizuje moment procesu w którym aktualnie się znajduje. Jak widać automatyka budynkowa jest w stanie zwiększyć komfort użytkownika oraz pewne czynności wykonać poniekąd za niego. Wpływa to na oszczędność czasu co jest bardzo ważnym aspektem dla użytkownika.