Dziecięce wyprawy z odpowiednim bagażem

 

Każda osoba, która dużo i chętnie podróżuje, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest spakowanie i zabranie ze sobą odpowiedniego bagażu. Przez „odpowiedni” rozumiemy taki, w którym znajdą się wszystkie niezbędne rzeczy, ale zarazem nie za ciężki i dość poręczny, by wygodnie się z nim jechało. Problemem może się jednak stać bagaż dla dzieci. Jak powinniśmy pakować rzeczy naszych pociech, by wyjazd upłynął nam przyjemnie i bez większych trudności?

Wskazówki dotyczące bagażu dziecięcego

bagaż dla dzieciNajważniejszą rzeczą, o jakiej warto pamiętać przy pakowaniu dzieci na wyjazd, jest dokładne określenie charakteru podróży, pogody, pory roku, warunków na miejscu docelowym i sposobu, w jaki dzieci będą spędzać tam czas. Inaczej spakujemy nasze pociechy gdy wyjeżdżają na tydzień do babci, a inaczej, gdy wybieramy się na miesiąc do Chorwacji. Dzieci będą potrzebować innych ubrań, jadąc w góry, a innych, planując kąpiele w morzu i opalanie się na plaży. Oczywiście przezorny rodzic wie, że bagaż dla dzieci powinien zawierać również rzeczy pomocne w nieprzewidzianych sytuacjach, ale nie popadajmy w przesadę – najważniejsze, by znalazły się w nim przedmioty niezbędne w warunkach typowych. Bagaż dziecięcy nie może być zbyt ciężki – to uwaga szczególnie ważna, należy pamiętać, iż dzieci nie są tak silne jak dorośli i szybciej się męczą. Warto więc zadbać o zakup odpowiedniej dla nich torby czy walizki. Nie powinny one ważyć dużo same w sobie, by nie dokładać dziecku niepotrzebnego ciężaru. Dobrym rozwiązaniem wydaje się walizka na kółkach, która nie obciąża kręgosłupa. Jeśli decydujemy się na plecak, należy pamiętać, że nie możemy do niego zapakować wszystkich rzeczy potrzebnych na dłuższy wyjazd, gdyż będzie on za ciężki. Najlepiej schować w nim podręczne rzeczy, takie jak kanapki, coś do picia, zabawka czy książeczka, a ubrania i resztę bagażu zapakować do osobnej torby. Gdy mamy do czynienia zwłaszcza z młodszymi dziećmi, pewnym problemem może stać się kwestia zabawek, które chciałyby ze sobą zabrać. Często dzieci nie umieją się rozstać z pluszowymi przyjaciółmi czy ulubionymi klockami. W takiej sytuacji, gdy wiemy, że nie zabierzemy wszystkich zabawek, należy porozmawiać z dzieckiem i przekonać je, by wybrało kilka z nich, a reszta poczeka na nie w domu.

Pakowanie dzieci na wyjazd jest nie lada przedsięwzięciem dla rodziców i opiekunów. Bagaż nie może być zbyt duży, ale musi zawierać wszystkie niezbędne rzeczy, nie może przeciążać dziecka, ale też musi być wygodny, by dobrze się z nim czuło. Jeśli bagaż dla dziecka będzie odpowiednio dostosowany do jego możliwości, a przy tym będzie zawierał ulubione zabawki, możemy być pewni, że pociecha będzie dobrze wspominać każdą podróż.