Dwie metody badania kleszczy

Chyba każdy wie, że kleszcza najlepiej pozbyć się w szpitalu. Zostanie tam wykonane badanie, które stwierdzi, czy kleszcz stanowił zagrożenie dla systemu immunologicznego człowieka. Badanie wykonuje się od razu po wyjęciu owada, dlatego pacjent dostaje informację natychmiastowo. W przypadku wykrycia boreliozy działa się również błyskawicznie, podając niezbędną szczepionkę. Wszystko pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kleszcz – jak się go bada?

badanie kleszczyKleszcza można badać na kilka sposobów. Pierwsze badanie kleszczy polega na umieszczeniu go w próbówce ze specjalnie przygotowanym do tego kwasem, na bazie ciekłego azotu. Kleszcz mający kontakt z wirusami spowoduje, że substancja zmieni kolor, a jej temperatura nieznacznie się podwyższy. Jeśli tak się stanie, pacjent natychmiastowo otrzyma pomoc. Inną metodą jest badanie mikroskopem. Krew, którą ma w sobie kleszcz zostaje pobrana. Wkłada się ją na próbnik i dociska szybką. Następnie wkłada się pod mikroskop ten preparat i szuka wirusów, bądź innych bakterii. Borelioza pod mikroskopem wygląda bardzo specyficznie, przez co łatwo ją rozpoznać. Są to długie, podłużne pasy, najczęściej w kolorze białym. Barwa jest jednak zależna od preparatu, który używa się do stworzenia próbki. Metoda mikroskopowa jest dobra, ponieważ szybko określa się ryzyko zachorowania człowieka. Jeśli pałeczek boreliozy jest mało, organizm zazwyczaj samodzielnie radzi sobie z nimi, emitując naturalne przeciwciała. Dodatkowo uodpornia się na przyszłość, dlatego działa to jak szczepionka. Mimo tego następnego dnia pacjent musi znowu odwiedzić szpital, aby odebrać niewielką dawkę szczepionki oraz antybiotyk i leki wspomagające odporność. Taka kuracja ma bardzo zdrowotny wpływ na organizm, uodparnia go i sprawia, że potencjalne kleszcze w przyszłości są całkowicie nieszkodliwe dla organizmu ludzkiego.

Borelioza to nie jest poważna choroba, jeśli rozpatrujemy ją w kwestii tego, co może współczesna medycyna. Najważniejsze, aby nie korzystać z żadnych niekonwencjonalnych lub domowych sposobów na pozbycie się kleszcza. Jeśli masz taki problem, udaj się do lekarza, a z pewnością nic Ci się nie stanie. Twój organizm zostanie zachowany w dobrym stanie oraz dodatkowo otrzymasz ważną szczepionkę, która zabezpieczy Cię w przyszłości.