Duże hale sportowe

 

Większość sportów, które uprawiane są w różnych dziedzinach, rozgrywanych jest w halach sportowych. Hale te, oczywiście, muszą być odpowiednio zaprojektowane i wybudowane, by zaspokajać potrzeby sportowców i dopingujących ich kibiców. Na przestrzeni ostatnich lat techniki budowania hal sportowych uległy zmianie, a ich konstrukcje charakteryzują się zdecydowanie większym bezpieczeństwem.

Nowoczesna hala sportowa

nowoczesne hale sportoweWarto na wstępie zaznaczyć, że hale sportowe, które projektowane są w obecnych czasach, charakteryzują się najczęściej dużymi rozmiarami. Nowoczesne hale sportowe nastawione są bowiem na dużą widownię, która będzie dopingowała rywalizujących między sobą sportowców. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ różne dziedziny sportu charakteryzują się coraz większą popularnością wśród kibiców i coraz częściej decydujemy się na uczestniczenie w wydarzeniu sportowym na żywo, nie zaś przed ekranem telewizora. Ze względu na tę zależność, projektanci hal sportowych muszą zadbać nie tylko o komfort sportowców, ale również kibiców. W przypadku tych pierwszych dba się o to, by przestrzeń, w której odbywa się sportowa rywalizacja była odpowiednio zabezpieczona i oddzielona od kibiców, a także wydziela się strefę przygotowań sportowców i całego zaplecza niewidocznego dla kibiców. W przypadku kibiców projektanci dokładają wszelkich starań, by zaprojektować halę w taki sposób, by każdy widz miał dobry widok na to, co dzieje się na sportowej arenie. Jednocześnie dba się o to, by krzesełka, na których kibice spędzają często długie, pełne wrażeń i emocji godziny, gwarantowały komfort siedzenia i nie wywoływały uczucia znużenia. Bardzo dużą dbałość przykłada się do odpowiedniego oświetlenia, a także rozplanowania wentylacji w hali, by zapewnić w niej właściwą cyrkulację powietrza, niezależnie od panującej temperatury i wilgotności.

Na wybudowanie nowoczesnej hali sportowej decyduje się coraz więcej miast, chociaż często hale te realizowane są na potrzeby zupełnie innej dziedziny sportu. Dużą popularnością cieszą się hale uniwersalne, które pozwalają na zmianę wielkości boiska, czy też na zmianę formuły rozgrywanych zawodów. Dziś ta sama hala może być przydatną dla zawodów lekkoatletycznych, meczu siatkówki i meczu koszykówki.