Dekoracyjne balustrady szklane

 

Projektowanie schodów w dzisiejszych czasach jest wyzwaniem. Szczególnie, jeśli chcemy, aby był to element dekoratorski naszego wnętrza. Nie zawsze jest możliwe, aby schody były wykonywane z dowolnych materiałów. Jest tak dlatego, że podczas pożaru pełnią one funkcję drogi ewakuacyjnej, więc muszą być odporne na wysoką temperaturę i duże obciążenie. Istnieją jednak obiekty, które nie podlegają tak restrykcyjnym przepisom między innymi domy jednorodzinne i mieszkania.

Dekoracyjna balustrada ze szkła

szklane balustradyBardzo wielu mieszkańców decyduje się na zakup mieszkań piętrowych. Dzięki temu mogą czuć się jakby mieszkali w domku. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że nasza prywatna przestrzeń jest w pewien sposób oddzielona od pozostałej części mieszkania, otwartej dla gości. Piętro wymaga jednak zastosowania schodów. W dzisiejszych czasach nie muszą to być ciężkie, betonowe lub metalowe stopnie, które z pewnością będą szpecić nasze wnętrze. Bardzo chętnie zarówno sami właściciele jak i dekoratorzy wnętrz decydują się na stworzenie schodów, które będą nadawały wyrazistości naszemu mieszkaniu. Decydują się na różne typu szklanych schodów lub szklanych balustrad. Takie rozwiązania, poza pięknym i lekkim wyglądem są bardzo praktyczne. Po pierwsze stopnie i balustrady szklane jest bardzo łatwo zamontować. Wykonuje się to poprzez użycie specjalnych stalowych lub aluminiowych uchwytów. Takie uchwyty kotwi się w ścianie nośnej długimi śrubami. Jeśli konstrukcja jest bardziej masywna, oprócz nawiercania, do kotwienia używamy specjalnych żywic epoksydowych, których zadaniem jest dodatkowo zespolić kotew ze ścianą. Na tak przygotowanych złączkach montujemy szklane stopnie lub szklane balustrady. Jeśli decydujemy się tylko na zastosowanie przezroczystych balustrad, to sprawa jest znacznie bardziej prosta. Szkło bardzo dobrze prezentuje się zarówno z drewnem jak i betonem czy stalą, dzięki czemu nasze schody będą wyglądały zjawiskowo. Szklane balustrady występują w bardzo wielu modelach i konfiguracjach, więc na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Najbardziej popularne są szklane tafle zamontowane między dwoma słupkami. Jest to rozwiązanie, które najłatwiej zamontować oraz sprawia wrażenie najsolidniejszego. Coraz częściej użytkownicy decydują się na montaż tak zwanych balustrad samonośnych, dzięki którym możemy otrzymać bardzo delikatną, gładką powierzchnię, dostępną zarówno ze szkła białego, jak i barwionego na różne kolory.