Czym jest sztukateria?

Jedna z najczęstszych form remontu to zazwyczaj zmiana płytek ceramicznych w pomieszczeniach, w których się je stosuje, koloru farby na ścianach lub sufitach bądź położenie nowej tapety. Sposoby na dekorację ścian mogą wydawać się dość ograniczone. Jeśli tak uważasz, warto poznać w takim razie możliwości sztukaterii, która potrafi zdziałać cuda!

Magia sztukaterii – klasyczne piękno w Twoim domu

sztukateriaDawniej szczególnie popularną metodą dekoracji wnętrz była sztukateria. Polegała ona na wykorzystaniu ozdobnych elementów takich jak rozety, listwy dekoracyjne czy gzymsy, wykonanych zazwyczaj z gipsu. Dekoracje te umieszczano zazwyczaj na ścianach oraz sufitach pomieszczeń. Sztukaterię stosowano również na elewacjach budynków. Metoda ta, którą zapoczątkowano w starożytności, była szczególnie popularna w epoce renesansu oraz baroku. Również dziś stosuje się tę formę dekoracji wnętrz. Ozdobne gipsowe wykończenia ścian czy sufitów zastąpiono jednak styropianowymi elementami. Są one znacznie tańsze, ale równie wytrzymałe. Jedną z dużych zalet styropianu jest także jego duża odporność na działanie wilgoci. Oczywiście bardziej eleganckie są wykończenia gipsowe, na które decyduje się wielu miłośników dawnej, klasycznej architektury. Taka sztukateria może mieć bardzo indywidualną formę, zależną jedynie od wyobraźni zlecającego i talentu wykonawców.

Jeśli jesteś zwolennikiem antycznych form wykończenia wnętrz lub lubisz łączyć różne architektoniczne style, to warto zapoznać się z bogatymi możliwościami, jakie stawia przed nami sztukateria. Ta historyczna metoda dekoracji świadczy o elegancji i dobrym guście właściciela nieruchomości. Nie w każdej sytuacji jest to jednak właściwy wybór. Należy bowiem pamiętać, żeby sztukateria współgrała z wyposażeniem całego wnętrza.