Czy szkolenia bhp wpływają na bezpieczeństwo w zakładzie?

bhp

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy wydają się być obowiązkiem, który trzeba po prostu zaliczyć, a nie czymś, co rzeczywiście może ochronić nas przed konkretnym zagrożeniem. O przydatności tego typu kursów często dowiadujemy się jednak za późno – na przykład wtedy, kiedy dochodzi do poważnego wypadku przy pracy.

Czy szkolenia BHP są potrzebne?

bhpTo, czy szkolenia bhp rzeczywiście wpłyną na bezpieczeństwo w zakładzie pracy, zależy przede wszystkim od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj prowadzonej przez nas działalności, drugim – jakość i specyfikacja samego szkolenia. Istnieją wykłady o charakterze uniwersalnym, które przydadzą się w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od tego, czy prowadzimy stolarnię, czy zakład fryzjerski. Ale nie tylko dlatego w każdym zakładzie powinien się pojawić przynajmniej podstawowy kurs.

Jakie są rodzaje oraz metody prowadzenia kursów bhp?

Instruktaż wstępny
 • krótki instruktaż w dniu pracy, prowadzony przed rozpoczęciem obowiązków
 • szkolenie teoretyczne, ogólne
 • metody: film, prelekcja
Instruktaż stanowiskowy
 • szkolenie przy danym stanowisku pracy
 • pokaz i wyjaśnienie sposobu pracy (wizualizacja przyszłych obowiązków)
 • próbne zadania pod okiem instruktora
Szkolenie okresowe dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach biurowo-administracyjnych i podobnych
 • w formie wykładu lub seminarium
 • samokształcenie kierowane (uczestniczy otrzymują odpowiednie materiały dydaktyczne)
Szkolenie okresowe dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych
 • instruktaż na podstawie programu przygotowanie indywidualnie dla każdego typu pracy
 • metody: wykład, wizualizacja, film, tabele, omówienie specyfiki wypadków
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących
 • kurs, seminarium bądź samokształcenie kierowane
 • metody: wykład, wizualizacja, film, tabele, omówienie specyfiki wypadków
Szkolenie okresowe dla pracowników inżynieryjno-technicznych
 • kurs lub seminarium samokształcące
 • metody: wykład, wizualizacja, film, tabele, omówienie specyfiki wypadków

Tabela została stworzona na podstawie informacji na stronie: http://www.admir.com.pl

Szkolenia dla pracodawców

szkolenia BHPSzkolenia bhp dla pracodawców służą nie tylko podwyższeniu jego wiedzy na temat bezpieczeństwa. Według portalu www.portalbhp.pl na takim szkoleniu przedsiębiorca dowiaduje się także o wymogach, jakie musi spełnić on i jego pracownicy, by w razie kontroli nie został ukarany mandatem. Przechodząc chociażby przez szkolenie wstępne bhp, można dowiedzieć się, czy w naszym zakładzie wymagana jest odzież robocza lub poznać różne formy, jakie przyjmuje odzież bhp (na przykład maski na twarze, słuchawki na uszy, siatki na włosy czy rękawiczki). W wielu firmach zaliczenie przez właściciela szkolenia bhp jest poza tym wymogiem. Świadczy to także o poważnym traktowaniu pracowników. Oszczędzanie na bezpieczeństwie jest jedną z najmniej mądrych rzeczy, jakie może robić właściciel firmy.

A może kurs internetowy?

Kurs bhp onlineKurs bhp online okaże się przydatny przede wszystkim w przedsiębiorstwach, w których nie ma zbyt wielu zagrożeń. Według strony onlinebhp.com pracodawca może wymagać przejścia takiego kursu od pracowników i wybrać platformę, na której może sprawdzić, czy każdy z podwładnych zaliczył szkolenie i przyswoił sobie wiedzę. Taki kurs można też zaproponować wtedy, gdy chcemy po prostu odświeżyć pracownikom zasady bhp, a nie je im przekazać od początku. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach internetowych kursów – nie wszystkie informacje da się skutecznie przekazać wirtualnie. Taki typ może sprawdzić się w pracy biurowej, jednak pracownicy fizyczni, bardziej narażeni na wypadki, powinni przejść kurs na miejscu.

Czy to się opłaca?

BHPSzkolenia dla pracowników pozwalają lepiej poznać miejsce pracy i specyfikę warunków, w jakich przychodzi im spędzać czas. Choć pracownicy często zdają sobie sprawę z możliwości wystąpienia zagrożeń, w codziennej rutynie o nich zapominają lub świadomie ignorują zasady bezpieczeństwa, by ułatwić sobie pracę. Regularne szkolenia mogą im pomóc uświadomić sobie, że chwila zapomnienia może skończyć się tragicznym wypadkiem. Poza tym pracownicy mogą nie mieć pojęcia o możliwych sposobach na przestrzeganie higieny pracy ani – przykładowo – o chorobach, na jakie mogą popaść nie stosując się do zasad. Na stronie www.kegel24.pl można znaleźć informację, że ponadto wymaganie by pracownicy, na przykład budowlani, nosili specjalne odblaskowe kamizelki, kaski, rękawice i innego typu odzież roboczą lub by uczestniczyli w szkoleniach, ma również wymiar psychologiczny. Osoby, których traktuje się jak profesjonalistów, lepiej wykonują swoją pracę. Pamiętajmy też, że zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy w dłuższej perspektywie czasowej może obniżyć koszty związane z prowadzeniem zakładu.

Jak wygląda szkolenie bhp?

Kurs bhp onlineNa portalu asystentbhp.pl można znaleźć informację o tym, żeby kurs był poprawnie przeprowadzony, przede wszystkim musi być kierowany przez osobę do tego uprawnioną. Po rozmowie wstępnej prowadzący kurs przechodzi do omówienia warunków pracy, potencjalnych zagrożeń oraz sposobów, na jakie można ich uniknąć. Po teoretycznym wstępie instruktor dochodzi do praktyki – wizualizuje zasady bezpieczeństwa, o których uprzednio mówił. Następnie pracownicy przy merytorycznym wsparciu prowadzącego kurs starają się odtworzyć związane z bezpieczeństwem i higieną obowiązki. Później robią to samodzielnie. Na koniec sprawdzany jest poziom wiedzy nabytej podczas szkolenia. Warto pamiętać, jakie są wymogi wobec tego typu kursów, ponieważ jako pracodawcy musimy zadbać, żeby szkolenie odbyło się poprawnie.

Podsumowując

Regularna organizacja kursów bhp w miejscu pracy przyczynić się może nie tylko do bezpieczeństwa, higieny i uniknięcia wypadków, ale także do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez pracodawcę oraz wpłynąć na poprawę kultury pracy. Pamiętajmy, żeby kurs był dedykowany dla typu działalności, jaki prowadzimy. Zadbajmy też, by został przeprowadzony zgodnie z zasadami.  

One thought on “Czy szkolenia bhp wpływają na bezpieczeństwo w zakładzie?

 1. Według mnie takie szkolenia na pewno wpływają na wiedzę pracowników i może to spowodować, że się uniknie awarii czy wypadkom w pracy.

Dodaj komentarz