Czy drewno konstrukcyjne musi być suche?

W obecnych czasach bardzo duża uwagę przykłada się do wyboru odpowiednich surowców konstrukcyjnych. Powinny być one ekologiczne, ale również i odpowiednio wytrzymałe. Przykładem takiego surowca może być drewno.

Gdzie kupić suche drewno konstrukcyjne?

suche drewno konstrukcyjne - podkarpacieMimo upływu lat, nic nie wskazuje na to żeby popularność drewna jako surowca konstrukcyjnego ulegała zmniejszeniu. Wprost przeciwnie – z  roku na rok, popularność tego materiału wzrasta, głownie ze względu na jego ekologiczność. Poszukując odpowiedniego drewna do budowy na przykład domu, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Przede wszystkim, bardzo ważne jest, aby kupić suche drewno konstrukcyjne – podkarpacie jest tym regionem, gdzie takie drewno kupimy bez żadnych problemów. Drewno konstrukcyjne słynie ze swojej bardzo wysokiej wytrzymałości, ale jak się okazuje, ta wytrzymałość wynika z jego niskiej wilgotności. drewno konstrukcyjne musi być więc bezwzględnie odpowiednio wysuszone, najlepiej z użyciem metod naturalnych, jak i wspomaganych suszeniem mechanicznym.  Drewno konstrukcyjne może być jednak poddawane również innym rodzajom obróbki, aby mogło uzyskać odpowiednie właściwości. Bardzo często jest ono impregnowane, dzięki czemu  może być używane do tworzenia konstrukcji narażonych na stały kontakt z wilgocią. Drewno tego typu musi być również cięte na odpowiednej wielkości części, co pomoże zamówić jego odpowiednia ilość. Drewno takie może być także klejone, dzięki czemu zyskuje niezwykłą giętkość, jak również bardzo wysoką odporność na ogień. Jakie sa zastosowania drewna tego typu? Jest nono wykorzystywane przede wszystkim do tworzenia szkieletów konstrukcji, jak i samych konstrukcji, na przykład domów. Tworzy się z niego również na przykład palety, skrzynki i wiele innych elementów. Kluczowe jest jednak dobranie odpowiedniego drewna konstrukcyjnego do planowanych zastosowań. Bardzo duże znaczenie ma również to, z jakiego rodzaju drzewa pozyskano dane drewno konstrukcyjne, gdyż ma to wpływ na jego właściwości.

W obecnych czasach w dalszym ciągu nie maleje popularność drewna jako surowca konstrukcyjnego. Ważne jest jednak, aby pamiętać że drewno do takich zastosowań musi być poddane odpowiedniej obróbce. Bardzo ważne jest na przykład, aby było ono odpowiednio suche.