Beton jest najczęściej wykorzystywanym materiałem konstrukcyjnym, jednak czy wybudowane z niego domy mają swój urok? W porównaniu z domami z drewna wypadają blado, nie zawsze da się w nich znaleźć „to coś”. To drewno wprowadza szczególny klimat i sprawia, że w takim domu czujemy się wyjątkowo.
Etapy budowy domu z drewna
Osoby, które decydują się na domy z drewna, muszą pamiętać o tym, że wykorzystywany materiał powinien być odpowiednio zaimpregnowany, aby dobrze spełniać swoją rolę przez naprawdę długie lata. Impregnacja drewna stanowi więc jeden z podstawowych etapów prac budowlanych. Budowa domów drewnianych zaczyna się jednak od wykonania wylewki betonowej oraz postawienia ścian konstrukcyjnych wewnętrznych i zewnętrznych. Kolejny krok to budowa więźby dachowej i wykonanie pokrycia dachowego. Dopiero wówczas nadchodzi czas na zaimpregnowanie drewna. Następnie możemy zająć się deskowaniem sufitu oraz dokładną izolacją podłóg, ścian i dachu. Po tym skupmy się na prawidłowym wykonaniu instalacji energetycznych oraz wodociągowych. Ostatnim etapem będzie zamontowanie okien i drzwi.
Jakie drzwi wybrać?
Jeżeli decydujemy się na dom z drewna, musimy pamiętać o tym, że wszystkie jego elementy powinny dobrze się ze sobą komponować, aby tworzyć wrażenie spójnej całości. To dlatego i drzwi zewnętrzne powinny być drewniane, przy innej opcji uzyskamy wrażenie braku harmonii. Najczęściej wybierane są drzwi sosnowe lub dębowe – często też właściciele domów z drewna decydują się na doświetlenie boczne i górne drzwi, co przydaje się zwłaszcza wieczorami. Wybierając drzwi wejściowe, zwróćmy uwagę na to, czy producent oferuje w komplecie wszystkie niezbędne elementy. Według www.budujemydom.pl wśród nich powinny znaleźć się:
- uszczelki skrzydłowe i ościeżnicowe,
- zawiasy z wkładką,
- zamki z wkładką,
- regulowany zaczep,
- próg drewniany.
Bardzo dobrze prezentują się drzwi zewnętrzne z przeszklonym łukiem lub z witrażem. Pamiętajmy o tym, że domy z drewna mogą z czasem osiadać głębiej (nawet o parę centymetrów) na gruncie, co jest spowodowane ciężarem ścian i dachu. Należy to uwzględnić przed montażem drzwi wejściowych – zamontujmy próg wejściowy na belce osadzonej na fundamencie, a ościeżnicę przymocujmy do ścian. Nad nadprożem powinna znaleźć się przestrzeń wypełniona elastycznym materiałem, która uchroni drzwi przed naciskiem. Jeżeli zależy nam na oryginalnym klimacie wewnątrz domu, dobrym wyborem będą drzwi przesuwne drewniane. Najlepiej, jeśli drewno będzie surowe – to lakierowane nie daje już takiego samego efektu. Na surowych drzwiach dobrze widać będzie usłojenie drewna, co sprawi, że utrzymamy pomieszczenie w stylu bliskim naturze. Niektórzy decydują się nawet na celowe postarzenie drewna, aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt.
Teraz okna
Warto wiedzieć, że sposób montażu okien w domu drewnianym różni się od mocowania stolarki w murowanym budynku, gdyż ściana z drewna inaczej się zachowuje – często występuje zjawisko skurczu. Okna drewniane powinny być mocowane przy użyciu metalowych łączników, które pozwolą im właściwie osiąść. Producent okien drewnianych wskazuje też na drugi sposób – wykorzystanie pianki montażowej i węgarów, czyli listew pośrednich, które mocuje się w wyżłobionych otworach znajdujących się po bokach otworów okiennych.
Miejsce na relaks
Atrakcyjnym dopełnieniem domu może być ogród zimowy. Drewniane ogrody zimowe sprawdzą się dobrze także przy domu murowanym. Dzięki nim będziemy mogli znaleźć się bliżej natury niezależnie od pory roku. Konstrukcja ogrodów zimowych opiera się na wysokiej jakości drewnie, dobrze zaimpregnowanym, które wytrzyma negatywne działanie warunków atmosferycznych przez długie lata. Decydując się na ogród zimowy, zastanówmy się, z której strony powinien się znaleźć. Ogród południowy sprawdź się wtedy, kiedy zależy nam na dobrym nasłonecznieniu przez cały dzień, o każdej porze roku. W przypadku ogrodu wschodniego, nasłonecznienie będzie równie intensywne, ale krótsze – to dobre warunki dla większości roślin domowych. Ogród zachodni jest mocno nasłoneczniony jedynie latem. Z kolei w ogrodzie północnym przyjmą się jedynie te rośliny, które lubią cień. Koniecznie trzeba pamiętać o zamontowaniu ogrzewania – najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe i kanałowe, gdyż wówczas całe pomieszczenie ogrzewane jest równomiernie.
W kwestii podsumowania
Domy z drewna z pewnością wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Ich konserwacja będzie o wiele częstsza niż w przypadku murowanych budynków, jednak gdy już zdecydujemy się na drewniany dom – będziemy mogli przez długie lata cieszyć się jego wyjątkowym klimatem.