Ciężka izolacja przeciwwodna – kiedy ją wykonać?

W zależności od tego na jakim gruncie ma zostać wybudowany nasz dom a także od poziomu wód gruntowych wykonuje się określony rodzaj hydroizolacji. Obecnie wyróżnia się trzy jej rodzaje: lekką, średnią a także ciężką, która nazywana jest również izolacją przeciwwodną.

Kiedy wykonywana jest izolacja ciężka?

izolacja przeciwwodna piwnicZacznijmy może najpierw od tego, dlaczego w ogóle stosujemy hydroizolację? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta i można się jej domyślić z opisu powyżej. Zadaniem izolacji przeciwwodnej jest ochrona naszych fundamentów przed wsiąkaniem w nie wody, która mogłaby wywołać wiele niepożądanych skutków takich jak wilgoć, zagrzybienie a nawet zniszczenie ścian, które w konsekwencji mogłoby doprowadzić do zawalenia się budynku. Izolacja przeciwwodna piwnic wykonywana jest wtedy kiedy mamy zamiar wybudować dom na gruncie spoistym a także wtedy gdy poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki i może okresowo się jeszcze podnosić albo gdy istnieje niebezpieczeństwo zalegania wód w pobliżu naszej konstrukcji. Decydując się na ten rodzaj izolacji powinniśmy dopilnować tego, aby wykonana ona została prawidłowo, ponieważ każda nawet najmniejsza szczelinka może w przyszłości prowadzić do wielkich szkód. Dlatego do tych prac należy wynająć profesjonalnych fachowców, którzy mają ogromne doświadczenie do tego rodzaju izolacji. Materiały wybierane do tej izolacji powinny być odpowiednio dobrane a zazwyczaj wykorzystywanymi materiałami jest papa, która układana jest kilkuwarstwowo, gruba folia, zaprawy a także wodoodporny beton czy też bentonit.

Jak więc widać prawidłowe wykonanie izolacji przeciwwodnej jest bardzo ważne. To od niej zależy czy w przyszłości będziemy mieli problemy z wilgocią bądź grzybami. Oczywiście rodzaj izolacji powinien zostać dobrany przez architekta na podstawie opinii geotechnika.