Bursztyn w naszych domach

Niedawno dowiedziałam się, że znany dobrze wszystkim bursztyn ma kilkadziesiąt różnych odmian. Stosowane są głównie w jubilerstwie oraz jako nalewki lecznicze. Popularność bursztynu w ostatnim czasie bardzo mocno wzrosła, a co za tym idzie, podniosła się też jego cena. Bardzo wiele produktów wykonanych z czystego bursztynu można znaleźć nas polskim morzem. Mamy w końcu na terenie naszego kraju spore złoża tej zastygniętej żywicy. 

Szerokie zastosowanie bursztynu

wyroby z bursztynuWartość bursztynu opiera się nie tylko na jego niepowtarzalnym wyglądzie, ale też na historii. W końcu jest to żywica często pochodząca nawet sprzed setek tysięcy lat. Są w niej często zatopione mikroorganizmy, które żyły jeszcze przed pojawieniem się na ziemi człowieka. Jako materiał zdobienniczy bursztyn wykorzystywany był już w starożytności. Niedawno dowiedziałam się, że istnieje nawet kilkadziesiąt odmian bursztynu, głównie w zależności od miejsca występowania. Nasz kraj należy do tych szczęściarzy, którzy mają dostęp do ogromnej ilości bursztynu. Dlatego też wielu turystów, odwiedzających miejscowości nadmorskie, kupuje bardzo często wyroby z bursztynu, do których należy nie tylko biżuteria. Miałam okazję być niedawno w sklepie, gdzie wszystko na półkach wykonane było z bursztynów. Zachwyciły mnie tam między innymi piękne figury, wykonane w stu procentach z bursztynu. Był wśród nich zapierający dech w piersiach model statku czy też postacie różnych zwierząt. Okazuje się więc, że bursztynem możemy ozdabiać nie tylko nas samych, ale też na przykład wnętrza naszych domów. Taki bursztynowy statek byłby świetną ozdobą do jakiegoś eleganckiego gabinetu. Nie każdy jednak może sobie na takie cuda z bursztynu pozwolić, gdyż ceny potrafią być dość spore. W końcu jest to bardzo cenny i pożądany materiał zdobienniczy. Jego wartość wzrasta z roku na rok. Można powiedzieć, że bursztyn po wielu latach zapomienia znowu powrócił do łask.

Każdy z nas kojarzy zapewne biżueterię wykonaną z bursztynu. Tym bardziej, że pojawia się jej w sklepach coraz więcej. Wzrasta popyt na wyrobu z bursztynu, jednak jest wśród nich nie tylko biżuteria. W wielu sklepach kupić można przepiękne figurki wykonane w stu procentach z bursztynu, które są znakomitą ozdobą do domu. Warto dodać, że są warte swojej ceny.