Budowa i rodzaje suwnic

 

Nowoczesne przedsiębiorstwo produkcyjne czy magazynowe powinno być zaopatrzone w urządzenia i pojazdy transportujące materiały i ładunki. Jednym z nich są suwnice zdolne do bardzo dokładnego manipulowania bardzo ciężkimi ładunkami o znacznych gabarytach. Są to urządzenia znane już od wielu lat, które w wyniku postępu technicznego uzyskują nową funkcjonalność.

Przydatne urządzenia transportujące i przeładunkowe

suwnice bramoweTrudno sobie wyobrazić działanie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa bez sprawnego dostarczania komponentów na stanowiska pracy. W przypadku przedsiębiorstw przeładunkowych szybkość działania jest podstawowym czynnikiem pozwalającym utrzymać się na bardzo konkurencyjnym rynku. Wśród wielu urządzeń transportujących znaczące miejsce zajmują suwnice, które występują w dwóch podstawowych rodzajach. W przestrzeniach zewnętrznych placów przeładunkowych przedsiębiorstw używane są suwnice bramowe. Są one produkowane w bardzo różnorodnych rozmiarach i możliwościach udźwigu. Producenci oferują suwnice bramowe z jednym lub dwoma dźwigarami tworzącymi most suwnicy. Dźwigary oparte są na stalowych podporach o różnej wysokości. Cechą charakterystyczną suwnic bramowych jest to, że po specjalnie przygotowanym torowisku przemieszcza się cała konstrukcja. Napęd suwnicy stanowią silniki elektryczne wprawiające ją w kontrolowany przez operatora ruch. Elementem mechanicznym pozwalającym na poprzeczne manipulowanie ładunkiem oraz jego unoszenie jest ruchomy cięgnik. Porusza się on po moście suwnicy. Kontrolę nad ruchem poszczególnych elementów mechanicznych suwnicy uzyskuje poprzez sterowanie przewodowe, sygnałem radiowym lub z kabiny operatora umieszczonej na konstrukcji suwnic. Konstrukcja suwnicy jest bardzo dobrze zabezpieczona przed działaniem agresywnych warunków atmosferycznych. Bardzo ważnym elementem suwnic są zawiesia, które służą do podczepiane ładunków. Producenci oferują różnorodne ich rodzaje przystosowane do przenoszenia bardzo specyficznych ładunków.

Wśród suwnic bramowych są też modele niewielkiej wielkości zwane także podnośnikami bramowymi lub portalowymi. Są to urządzenia bardzo chętnie wykorzystywane wewnątrz hal oraz w warsztatach do bezpiecznego unoszenia ładunków. Pełnię możliwości oraz parametry suwnic bramowych można poznać odwiedzając strony internetowe producentów.