Będąc widoczny, zmniejszasz ryzyko śmierci na drodze

Jeśli weźmiemy pod uwagę wypadki z udziałem pieszych, to w Europie jesteśmy istnym liderem. Co prawda, nie mamy ich najwięcej, ale w żadnym z innych państw nie ginie tylu pieszych, co u nas. Jest to zatrważająca statystyka i powinniśmy zrobić coś aby to zmienić. 

Bądź widoczny po zmroku dzięki odblaskom

odblaski żółteWychodząc na ulicę po zmroku, niesamowicie ważne jest, aby być widocznym. Zmrok i noc to zdecydowanie najtrudniejsze widokowo warunki dla kierowcy, dlatego jako piesi, powinniśmy zadbać aby być bardziej widocznym. Te słowa szczególnie powinny wziąć sobie do serca osoby, które nie mieszkają na codzień w dużych miastach, ponieważ tam ilość światła na ulicach po zmroku jest jeszcze mniejsza. Absolutną koniecznością jest posiadanie odblasków w terenie niezabudowanym, gdyż niezastosowanie się do tego polecenia, grozi otrzymaniem kary finansowej w postaci mandatu. O odblaskach od jakiegoś czasu jest bardzo głośno, gdyż jest to zdecydowanie najlepszy sposób aby być bardziej dostrzeganym. Najlepszym wyborem są odblaski żółte, gdyż kolor ten idealnie kontrastuje z czarnym lub ciemnoszarym tłem na jakim widzi nas kierowca. Odblaski, to tak naprawdę różnego rodzaju akcesoria, które można zastosować jako opaska na odzież, plecak czy inną część wierzchniego odzienia. Warto zadbać o posiadanie i używane takiego odblasku, ponieważ, jak pokazują statystki, wiele z wypadków z udziałem pieszych mogłoby się nie zdarzyć, gdyby pieszy był nieco bardziej widoczny.

Opaski odblaskowe na odzieży, plecakach, obuwiu czy innych częściach ciała, sprawiają, że jesteśmy dużo lepiej widoczni dla kierowców po zmroku. Pozwala to zachować im wiekszą ostrożność, gdyż jako piesi podczas i po zmroku jesteśmy słabo widoczni, szczególnie w okresie jesieni i zimy, kiedy noce są długie a w garderobach dominują ciemne, stonowane kolory.