Badania na nietolerancje pokarmowe

 

Nietolerancje pokarmowe to problem, z którym zmaga się coraz większa liczba osób. Organizm niektórych ludzi nie akceptuje wszystkich produktów spożywczych, co może stwarzać nieprzyjemne dolegliwości i kłopoty ze strony układu trawiennego. Co zrobić, kiedy mamy objawy nietolerancji?

Test na nietolerancję pokarmową

badania nietolerancji pokarmowejNajczęstszymi objawami nietolerancji pokarmowych są bóle brzucha, wysypka, wypadanie włosów czy nawet bezsenność. Ostre nietolerancje mogą wywoływać nawet reakcje podobne do alergicznych, które powodują puchnięcie, kłopoty w oddychaniu, ból, a w najgorszych przypadkach mogą nawet doprowadzić do śmierci. Najbardziej popularne produkty, na które można mieć nietolerancje, to mleko lub wyroby pszenne. Mleko zawiera silny alergen – laktozę. Produkty zawierające gluten są niewskazane dla osób cierpiących na celiakię. Kiedy zauważymy u siebie niepokojące objawy, które da się powiązać ze spożywanym pokarmem, należy udać się do laboratorium diagnostyczne na badania nietolerancji pokarmowej, dzięki którym sprawdzimy na jakie jedzenie jesteśmy nadwrażliwi. Testy te nie są bardzo drogie, wykonywane w około 40 minut. Jednocześnie sprawdzanych jest kilkadziesiąt lub nawet kilkaset możliwości nietolerancji pokarmowych na rożnego rodzaju produkty spożywcze. Badanie polega na zmierzeniu poziomu przeciwciał produkowanych w odpowiedzi na niepożądany składnik. Następnie, uzyskane wyniki porównuje się do sześciostopniowej skali. Im większy jest nasz wynik, tym ostrzejsza nietolerancja pokarmowa.

Nietolerancje na niektóre składniki pokarmowe to ogromny problem, stwarzający znaczy dyskomfort życia. Po wykonaniu odpowiednich testów można stwierdzić czego dokładnie nasz organizm nie toleruje. Po uzyskaniu wyników możemy wprowadzić odpowiednią dietę, która ogranicza bądź eliminuje dany składnik.